پیام دکتور کریمه حامد فاریابی وزیر اقتصاد افغانستان در پیوند به سوم می، روز جهانی آزادی مطبوعات

habibi_admin
دوشنبه ۱۴۰۰/۲/۱۳ - ۸:۳۶
image

دولت جمهوری اسلامی افغانستان پس از شکل‌گیری نظام‌نوین سیاسی در سال ۲۰۰۱ الی اکنون به دست‌آوردهای فروان و بی‌پیشنۀ در حوزه مطبوعات دست یافته است. امروز افغانستان در منطقه یکی از کشورهای شناخته می‌شود که با بیشترین رسانه‌ها، قوانین و مقرره‌های مرتبط به مطبوعات توانسته است زمینۀ تحقق واقعی آزادی بیان را فراهم نموده و از آن حمایت نماید.من در حالی‌که این روز را به فعالان حوزه‌ی مطبوعات، خبرنگاران و رسانه‌های افغانستان تبریک می‌گویم، پاسداری از ارزش‌های دموکراتیک را رسالت اساسی خود و همکاران‌ام در وزارت اقتصاد می‌دانم.

ما در روشنایی قانون اساسی، قانون رسانه‌های همگانی و قانون حق دسترسی به اطلاعات متعهد هستیم که به تمامی خواست‌های شهروندان کشور به‌خصوص خبرنگاران و رسانه‌ها در زمینۀ فراهم سازی اطلاعات همکاری جدی و همه جانبه نماییم. اعتقاد داریم که دسترسی به اطلاعات حق هر شهروند افغانستان است که این حق از راه رسانه‌های همگانی می تواند تأمین گردد. امیدوارم همه با هم بتوانیم این دستاورد بزرگ را که با خون صدها خبرنگار و فعال رسانه‌یی به‎‌دست آمده است بیشتر از پیش تقویت نماییم. باور داریم که حکومت‌داری خوب تنها در سایه‌ی فعالیت رسانه‌های آزاد می‌تواند به عرضه‌ی خدمات بپردازد، اصل شفافیت را رعایت نماید و در برابر شهروندان‌اش پاسخ‎‌گو باشد. در پایان با اتحاف دعا به روح همه شهدای راه آزادی بیان که در ۲۰ سال گذشته طی رویدادهای مختلف هنگام فعالیت رسانه‌یی جاویدانه شدند، تاکید می‌کنم که آزادی مطبوعات و رسانه‌ها قطعا قابل معامله در هیچ زمان و مکان نیست.

اوچینچی می، خلق‌ارا مطبوعات ایرکین‌لیک کونی مناسبتی اوچون اقتصاد وزیری دوکتور کریمه حامد فاریابی نینگ قوتلاو پیامی

افغانستان اسلامی جمهوریتی نینگ دولتی میلادی ۲۰۰۱ - ییل دن بویان مطبوعات بولیمی‌ده بویوک یوتوق‌لرگه قول تاپکن. بو کونلب افغانستان منطقه‌ده کوپلب میدیا و مطبوعات‌گه باغلیق قانون و قرارلر بیلن واقعی ایرکین بیان عملگه آشیریلیشی اوچون زمینه یره‌تیب، اونی قولب قوتله‌گن.

مین اوشبو کون‌نی برچه خبرچی‌لر و مطبوعات بولیمی نینگ فعال‌لری‌گه قوتلوغ بولسون دیب، دیموکراسی ارزش‌لری‌دن آرقه‌داشلیک قیلیش‌نی اوزیم و اقتصاد وزیرلیگی‌ده‌گی ایش‌داش‌لریم‌نی بورچی بیله‌من.

بیز اساسی قانون، میدیالر قانونی و اطلاعات‌گه قول تاپیش قانونی اساسیده مملکت اهالیسی اینقسه خبرچی‌لر و میدیالر بیلن اطلاعات‌نی شریک قیلیش و هر تمانلمه همکارلیک‌ قیلیش‌گه اوچون متعهد میز.

اطلاعات‌گه قول تاپیش افغانستان اهالی‌سی‌ برچه‌سی نینگ حقی دیر و بو حق ایسه میدیالر آرقه‌لی تامین بولیشی‌گه ایشانه‌میز.

امید یوزلب خبرچی و رسانه‌ فعال‌لری نینگ قانی بیلن قولگه کیلگن اوشبو یوتوق‌نی یخشی‌لب سقله آلسه‌ک.

بیزنی ایشانچ‌میزگه کوره: یخشی حکومتدارلیک یلغوز میدیالر فعالیتی‌نینگ سایه‌سیده ممکن و ایرکین میدیالر فعالیت قیلگن صورت‌ده شفافیت‌ کوزگه توتیلیب و حکومت فقرا قرشی‌سیده پاسخگو بوله‌دی.

اداغ‌ده اوتکن ایگیرمه ییل جریانی‌ده تورلی حادثه‌لر طفیلی جان‌نی قول‌دن بیرگن خبرچی‌لر و رسانه فعال‌لری روحی‌گه دعا قیلیب، مطبوعات و میدیا ایرکین‌لیگی هیچ وقت و مکان‌ده معامله بولمس‌لیگیده تاکید قیله‌من.

تازه ترین اخبار

سه‌شنبه ۱۴۰۰/۲/۲۸ - ۱۵:۹
Background image

۵۲ هزار کارکن خدمات ملکی آموزش‌های ارتقای ظرفیت را فرا می‌گیرند.

اعلامیه‌ی مشترک وزارت اقتصاد و کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی

بر بنیاد برنامه‌ریزی ۴۴ وزارت و اداره‌ی دولت، در سال مالی ۱۴۰۰، یک‌هزار و ۷۱۲ برنامه‌ی ارتقای ظرفیت برای کارکنان. . .

سه‌شنبه ۱۴۰۰/۲/۲۸ - ۱۳:۴۲
Background image

کار ساخت پُل قزل‌قول ولسوالی پشتونکوت ولایت فاریاب ۲۰ درصد پیشرفت داشته است.

وزارت اقتصاد_ افغانستان: کار ساخت پُل قزل‌قول ولسوالی پشتونکوت ولایت فاریاب ۲۰ درصد پیشرفت داشته است.

کار ساخت این پل ۶۰ متری که به تاریخ ۱۵ سنبله سال ۱۳۹۹ توسط شرکت سفتی اوغلو به. . .

دوشنبه ۱۴۰۰/۲/۲۷ - ۱۵:۳۵
Background image

مراسم فاتحه و دعا خوانی برای آرامش روح دو تن از کارمندان متوفی وزارت اقتصاد برگزار شد

وزارت اقتصاد-افغانستان: مراسم فاتحه و دعاخوانی، از بهر آرامش روح شهید انجینیر عبدالمنان‌سیدی رییس پیشین اقتصاد ولایت لوگر و مرحوم میرحسین‌شفیق مدیر استخدام کارکنان ولایتی وزارت اقتصاد. . .

BACK TO NEWS