ورکشاپ بازنگری و تعدیل لایحۀ وظایف گروه‌های کاری کمیتۀ اجرایی اهداف انکشاف پایدار در وزارت اقتصاد

hurmat
یکشنبه ۱۳۹۸/۶/۳ - ۱۶:۵۱
image

ورکشاپ بازنگری و تعدیل لایحۀ وظایف گروه‌های کاری کمیتۀ اجرایی اهداف انکشاف پایدار یا  Sustainable Development Goals  با حضور نمایندگان ادارات دولتی و متخصصین داخلی در وزارت اقتصاد برگزار گردید.

این کارگاه با سخنرانی محترم محمد اسماعیل رحیمی و معین مسلکی وزارات اقتصاد آغاز یافت. معین مسلکی وزارت اقتصاد، ضمن خوش آمدید به اعضای کمیته های کاری، بر اهمیت کار و تلاش روی اهداف انکشاف پایدار تأکید نمود و آن را از وظایف اساسی وزارت اقتصاد خواند. وی تأکید کرد، در شرایطی‌که افغانستان دارد، به صلح نزدیک می شود، تطبیق اهداف انکشاف پایدار در بعد ملی از  برنامه‌های جامع پسا صلح نیز بوده می تواند. یکی از عوامل نزاع در کشورهای در حال جنگ بر می گردد، به موضوع اقتصاد، اگر اهداف انکشاف پایدار از هر شاخص و زاویه لحاظ شود، مشکلات اقتصادی مردم را حل می کند که امیدواریم این موضوع به عنوان یک اولویت ملی و سند ملی در شرایط کنونی و پسا صلح نیز تطبیق گردد.

در ورکشاپ یک روزه، بر سر موضوعات آتی:

  1. مسیر دهی اهداف انکشاف پایدار
  2. مدیریت ارقام
  3. تهیه داشبوردها
  4. گسترش روابط و همکاری نهادهای ملی و بین المللی، بحث همه جانبه صورت گرفت.

همچنان در گفتمان امروز شرکت کننده ها، که در چهار گروپ تقسیم شده بودند به طور اختصاصی روی موضوعاتی:

  1. امنیت  و حکومتداری خوب
  2. زراعت و انکشاف دهات
  3. صحت، معارف، محیط زیست و مصؤنیت اجتماعی
  4. رشد اقتصادی و زیر بنا، بحت های علمی و آماری نمودند.

 در ورکشاپ یک روزه نمایندگان ادارات دولتی تأکید نمودند که اهداف انکشاف پایدار، باید بومی و محلی شود و برای ولایت‌ها و محلات دور دست، این اهداف شناسانده شود. همچنان تأکید صورت گرفت که برای تحقق اهداف انکشاف پایدار دولت افغانستان چه در سطح مرکز و همچنان ولایت های برنامه های اختصاصی، آگاهی دهی   و شرایط تطبیق پروژه ها را داشته باشند. اهداف انکشاف پایدار یک برنامۀ جهانی است و افغانستان به عنوان عضو جامعۀ جهانی ظرفیت آن را داشته باشد، تا همراه و همگام با برنامه‌های جهانی در امر ارائه خدمت رسانی به مردم، ایجاد  محیط کارا و بازدهی تلاش نماید. همانگونه که گفته شد، اهداف انکشاف پایدار یا  SDGs Development Goals   Sustainable یک ابتکار و برنامۀ جهانی است که از سال 2015 افغانستان عضویت آن را دارد و تا سال 2030 ادامه خواهد داشت.

تازه ترین اخبار

چهارشنبه ۱۳۹۹/۴/۱۱ - ۱۱:۵۶
Background image

گزارش وضعیت نفوس جهان سال 2020 تحت عنوان "برعلیه خواست من "

به تاریخ ۹ سرطان ۱۳۹۹، گزارش وضعیت نفوس جهان سال 2020 تحت عنوان "برعلیه خواست من " که بیشتر متمرکز به خشونت عليه زنان، ازدواج قبل از وقت و ترجيح فاميل ها به داشتن پسر در سطح جهان می. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۸/۱۲/۲۰ - ۱۳:۳
Background image

رهبری و کارمندان وزارت اقتصاد از کارکردهای دوکتور میرویس بهیج ستایش کردند

رهبری و کارمندان وزارت اقتصاد طی محفل با شکوهی از فعالیت ها و اجراآت محترم دوکتور میرویس بهیج رئیس عمومی طرح و توحید این وزارت تقدیر نمودند. در این محفل محترم مصطفی مستور وزیر اقتصاد و. . .

دوشنبه ۱۳۹۸/۱۲/۱۹ - ۱۲:۵۸
Background image

خلاصه گزارش اجراآت و دستآوردهای سال مالی ۱۳۹۸ وزارت اقتصاد

محترم محمد اسماعیل رحیمی معین مسلکی و محترم احمد جواد عثمانی معین مالی و اداری وزارت اقتصاد به اساس حکم شماره (۲۷۱۲) مورخ ۲۲/۱۱/۱۳۹۸ مقام عالی ریاست جمهوری، گزارش اجراآت و دستآوردهای. . .

BACK TO NEWS