ورکشاپ بازنگری و تعدیل لایحۀ وظایف گروه‌های کاری کمیتۀ اجرایی اهداف انکشاف پایدار در وزارت اقتصاد

hurmat
یکشنبه ۱۳۹۸/۶/۳ - ۱۶:۵۱
image

ورکشاپ بازنگری و تعدیل لایحۀ وظایف گروه‌های کاری کمیتۀ اجرایی اهداف انکشاف پایدار یا  Sustainable Development Goals  با حضور نمایندگان ادارات دولتی و متخصصین داخلی در وزارت اقتصاد برگزار گردید.

این کارگاه با سخنرانی محترم محمد اسماعیل رحیمی و معین مسلکی وزارات اقتصاد آغاز یافت. معین مسلکی وزارت اقتصاد، ضمن خوش آمدید به اعضای کمیته های کاری، بر اهمیت کار و تلاش روی اهداف انکشاف پایدار تأکید نمود و آن را از وظایف اساسی وزارت اقتصاد خواند. وی تأکید کرد، در شرایطی‌که افغانستان دارد، به صلح نزدیک می شود، تطبیق اهداف انکشاف پایدار در بعد ملی از  برنامه‌های جامع پسا صلح نیز بوده می تواند. یکی از عوامل نزاع در کشورهای در حال جنگ بر می گردد، به موضوع اقتصاد، اگر اهداف انکشاف پایدار از هر شاخص و زاویه لحاظ شود، مشکلات اقتصادی مردم را حل می کند که امیدواریم این موضوع به عنوان یک اولویت ملی و سند ملی در شرایط کنونی و پسا صلح نیز تطبیق گردد.

در ورکشاپ یک روزه، بر سر موضوعات آتی:

  1. مسیر دهی اهداف انکشاف پایدار
  2. مدیریت ارقام
  3. تهیه داشبوردها
  4. گسترش روابط و همکاری نهادهای ملی و بین المللی، بحث همه جانبه صورت گرفت.

همچنان در گفتمان امروز شرکت کننده ها، که در چهار گروپ تقسیم شده بودند به طور اختصاصی روی موضوعاتی:

  1. امنیت  و حکومتداری خوب
  2. زراعت و انکشاف دهات
  3. صحت، معارف، محیط زیست و مصؤنیت اجتماعی
  4. رشد اقتصادی و زیر بنا، بحت های علمی و آماری نمودند.

 در ورکشاپ یک روزه نمایندگان ادارات دولتی تأکید نمودند که اهداف انکشاف پایدار، باید بومی و محلی شود و برای ولایت‌ها و محلات دور دست، این اهداف شناسانده شود. همچنان تأکید صورت گرفت که برای تحقق اهداف انکشاف پایدار دولت افغانستان چه در سطح مرکز و همچنان ولایت های برنامه های اختصاصی، آگاهی دهی   و شرایط تطبیق پروژه ها را داشته باشند. اهداف انکشاف پایدار یک برنامۀ جهانی است و افغانستان به عنوان عضو جامعۀ جهانی ظرفیت آن را داشته باشد، تا همراه و همگام با برنامه‌های جهانی در امر ارائه خدمت رسانی به مردم، ایجاد  محیط کارا و بازدهی تلاش نماید. همانگونه که گفته شد، اهداف انکشاف پایدار یا  SDGs Development Goals   Sustainable یک ابتکار و برنامۀ جهانی است که از سال 2015 افغانستان عضویت آن را دارد و تا سال 2030 ادامه خواهد داشت.

تازه ترین اخبار

پنجشنبه ۱۳۹۸/۶/۲۱ - ۹:۳۲
Background image

جلسۀ هماهنگی  پروژۀ اشتغالزایی در وزارت اقتصاد

جلسۀ هماهنگی  پروژۀ اشتغالزایی در وزارت اقتصاد

 

امروز چهارشنبه تاریخ20 سنبله نشست ربعوار پروژۀ اشتغالزایی با حضور نمایندگان  نهادهای ذی‌دخل، تحت ریاست محترم محمد اسماعیل رحیمی معین. . .

پنجشنبه ۱۳۹۸/۶/۷ - ۱۲:۲۱
Background image

نخستین کنفرانس نقش دانشگاه ها در تطبیق اهداف انکشاف پایدارافغانستان به ابتکار دانشگاه کاتب وحمایت وزارت اقتصاد با حضورجلالتمآب دوکتور عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی برگزارشد.

دوکتور مصطفی مستور، وزیر اقتصاد که یکی از سخنرانان این همایش بود؛ ضمن قدردانی از ابتکار پوهنتون کاتب نقش وجایگاه دانشگاه های کشور را در تطبیق و تحقق اهداف انکشاف پایدار افغانستان ازطریق. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۸/۶/۵ - ۱۲:۷
Background image

سنگ تهداب پروژه اعمارتالارکنفرانس های مقام ولایت پروان طی محفلی گذاشته شد.

دراین محفل که درولایت پروان برگزارشده بود جلالتمآب دوکتورمصطفی مستور وزیراقتصاد، محترم دگرجنرال فضل الدین عیار والی ولایت، معاون واعضای وشورای ولایتی و روسای ادارات سکتوری حضور داشتند.. . .

BACK TO NEWS