وزیراقتصاد

 زندگینامۀ الحاج قاری دین محمد حنیف

 سرپرست وزارت اقتصاد

تصویر وزیر صاحب

الحاج قاری دین محمد "حنیف" فرزند مرحوم قاری محمد نذیر در سال ۱۳۴۲  هـ ش در روستای سپین ارزنچی، ولسوالی یفتل سفلی ولایت بدخشان چشم به جهان گشود، وی در عمر۱۵ ساله‌گی حافظ مکمل قرآن کریم گردید و سپس دروس ابتدایی را نزد والدین محترم خویش آغاز کرد. موصوف مشغول درس و فراگیری علم بود که کودتای منحوس هفت ثور بوقوع پیوست.

با به قدرت رسیدن کمونیست‌ ها و آغاز جهاد و قیام مسلحانه ملی علیه این پدیده شوم، مدارس دینی و مراکز تعلیمی توسط کمونیست ها تعطیل، تخریب و یا به اثر جنگ ‌ها آسیب پذیر گردیدند.

سر انجام در سال۱۳۶۴هـ ش به کشور همسایه پاکستان مسافرت نموده و در آن ‌جا در مدارس مختلف ایالت سرحد (خیبر  پشتونخوا ) درس و تحصیل خویش را ادامه داد. علوم و فنون مروجه را تکمیل نمود و حین فراغتش  بود که تحریک اسلامی طالبان برای امنیت کشور ظهور کرد. قاری دین محمد "حنیف" نیز همراه با صدها تن از طلباء ولایت بدخشان به این کاروان پیوست.

پس از فتح کابل الی پایان حاکمیت رسمی امارت اسلامی افغانستان در ابتداء وزیر پلان، سپس به صفت سرپرست وزارت تحصیلات عالی ایفای وظیفه نمود. وی بعد از اشغال کشور و آغاز مجدد جهاد علیه اشغال‌گران در سال ۲۰۰۳ .م  مسؤولیت جهادی ولایت بدخشان را به عهده داشت.

در سال  ۲۰۰۴.م  عضو کمیسیون سیاسی سپس عضو دفتر قطر و تیم مذاکره کننده با آمریکایی‌ها و جانب افغانی تعیین گردید.

قاری دین محمد "حنیف" در حال حاضر سرپرست وزارت اقتصاد امارت اسلامی افغانستان می‌باشد.