گزارش وضعیت نفوس جهان سال 2020 تحت عنوان "برعلیه خواست من "

sediqi
چهارشنبه ۱۳۹۹/۴/۱۱ - ۱۱:۵۶
image

به تاریخ ۹ سرطان ۱۳۹۹، گزارش وضعیت نفوس جهان سال 2020 تحت عنوان "برعلیه خواست من " که بیشتر متمرکز به خشونت عليه زنان، ازدواج قبل از وقت و ترجيح فاميل ها به داشتن پسر در سطح جهان می باشد ، با سخنرانی افتتاحیه دوکتور مصطفی مستور (از طریق انلاین ) به نشر رسید.

در مراسم نشر این گزارش، خانم دبرا لاینز نماينده خاص سرمنشي ملل متحد در افغانستان، دوکتور سیما ثمر وزیر دولت در امور حقوق بشر و روابط بین الملل ، آقای ژی هیونگ ری سفیر جمهوری کوریا در افغانستان، آقای بیان اندرسن رییس صندوق جمعیت سازمان ملل متحد برای آسیا و پسیفیک، خانم سپوژمي وردك معين وزارت زنان، آقای کوفی کواما رئیس صندوق جمعیت سازمان ملل متحد برای افغانستان و برخی دیگر سخنرانان داخلی و خارجی نیز سخنرانی کردند. .

دوکتور مصطفی مستور وزیر اقتصاد کشور در بخشی از سخنرانی افتتاحیه شان ضمن تشکری از نشر این گزارش توسط صندوق جمعیت سازمان ملل متحد، بیان داشتند که: " 28% دختران در افغانستان قبل از 18 سالگی و 4 % شان قبل از 15 سالگی ازدواج می کنند. پس برای کاهش آسیب پذیری این قشر مخصوصا در نقاط دور دست کشور، نیاز است تا به توانمند سازی اقتصادی، آموزش با کیفیت و راه اندازی برنامه های آگاهی دهی دختران و زنان توجه بیشتر شود."

هم چنان در ادامه گفتند: " والدین باسواد مخصوصا مادران تعلیم یافته می توانند نقش اساسی در کاهش ازدواج های قبل از وقت و جلوگیری از انواع خشونت بر علیه دختران داشته باشد. پس نیاز است تا در این بخش سرمایه گذاری بیشتر صورت گیرد.

ایشان بخشی از مشکلات را مرتبط با سطح اقتصادی خانواده ها بخصوص در روستا ها دانسته و سطح پایین اشتغال خانم ها در افغانستان را نیز جز از عوامل خشونت های خانوادگی علیه دختران و خانم ها عنوان کردند.

در حال حاضر تنها ٪۲۵ افراد شاغل را خانم ها تشکیل داده ولی ۷۹٪ (5.7 میلیون) کسانی را که در سن کار استند ولی هیچ شغل با درامدی ندارند را زنان تشکیل میدهند.این وضعیت می تواند در افزایش خشونت و نابرابری نقش اساسی داشته باشد.

برنامه در اخیر توسط دوکتور مصطفی مستور جمع بندی گردیده، و اساس برای کاهش انواع خشونت بر علیه دختران را سرمایه گذاری در بخش های توانمند سازی اقتصادی و آموزشی خانم ها مخصوصا مادران دانستند.

تازه ترین اخبار

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۲۰ - ۱۸:۲۵
Background image

گفتمان تخصصی زیربنا پیرامون شفافیت و پاسخگویی در تطبیق 16 پروژه بزرگ ملی کشور برگزار گردید.

 گفتمان تخصصی زیربنا به منظور بحث و تبادل نظر پیرامون یافته های گزارش شفافیت و پاسخگویی در پروژه های ملی زیربنایی کشور روز سه شنبه، 20 عقرب 1399 در کابل برگزار گردید. براساس یافته های. . .

پنجشنبه ۱۳۹۹/۸/۱۵ - ۱۵:۵۴
Background image

بستهٔ کمکی۳.۴میلیون دالری وزارت اقتصاد در بودجهٔ ملی ۱۴۰۰منظور شد .

روز گذشته جلسۀ کابینه تحت ریاست محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، که در ارگ ریاست جمهوری دایر گردیده بود ، تقاضای وزارت اقتصاد مبنی بر منظوری کمک مبلغ (۳.۴) میلیون دالر. . .

چهارشنبه ۱۳۹۹/۸/۱۴ - ۱۴:۱۵
Background image

جلسه هماهنگی موسسات غیردولتی ولایت کندهار تدویر یافت

حامد همدرد سرپرست معینیت مالی و اداری در حالی که حیات الله حیات والی کندهار،  احمد ریاض صدیقی رئیس انسجام موسسات غیردولتی وزارت اقتصاد، روسای ریاست‌های سکتوری ولایت قندهار نیز حضور. . .

BACK TO NEWS