گزارش وضعیت نفوس جهان سال 2020 تحت عنوان "برعلیه خواست من "

sediqi
چهارشنبه ۱۳۹۹/۴/۱۱ - ۱۱:۵۶
image

به تاریخ ۹ سرطان ۱۳۹۹، گزارش وضعیت نفوس جهان سال 2020 تحت عنوان "برعلیه خواست من " که بیشتر متمرکز به خشونت عليه زنان، ازدواج قبل از وقت و ترجيح فاميل ها به داشتن پسر در سطح جهان می باشد ، با سخنرانی افتتاحیه دوکتور مصطفی مستور (از طریق انلاین ) به نشر رسید.

در مراسم نشر این گزارش، خانم دبرا لاینز نماينده خاص سرمنشي ملل متحد در افغانستان، دوکتور سیما ثمر وزیر دولت در امور حقوق بشر و روابط بین الملل ، آقای ژی هیونگ ری سفیر جمهوری کوریا در افغانستان، آقای بیان اندرسن رییس صندوق جمعیت سازمان ملل متحد برای آسیا و پسیفیک، خانم سپوژمي وردك معين وزارت زنان، آقای کوفی کواما رئیس صندوق جمعیت سازمان ملل متحد برای افغانستان و برخی دیگر سخنرانان داخلی و خارجی نیز سخنرانی کردند. .

دوکتور مصطفی مستور وزیر اقتصاد کشور در بخشی از سخنرانی افتتاحیه شان ضمن تشکری از نشر این گزارش توسط صندوق جمعیت سازمان ملل متحد، بیان داشتند که: " 28% دختران در افغانستان قبل از 18 سالگی و 4 % شان قبل از 15 سالگی ازدواج می کنند. پس برای کاهش آسیب پذیری این قشر مخصوصا در نقاط دور دست کشور، نیاز است تا به توانمند سازی اقتصادی، آموزش با کیفیت و راه اندازی برنامه های آگاهی دهی دختران و زنان توجه بیشتر شود."

هم چنان در ادامه گفتند: " والدین باسواد مخصوصا مادران تعلیم یافته می توانند نقش اساسی در کاهش ازدواج های قبل از وقت و جلوگیری از انواع خشونت بر علیه دختران داشته باشد. پس نیاز است تا در این بخش سرمایه گذاری بیشتر صورت گیرد.

ایشان بخشی از مشکلات را مرتبط با سطح اقتصادی خانواده ها بخصوص در روستا ها دانسته و سطح پایین اشتغال خانم ها در افغانستان را نیز جز از عوامل خشونت های خانوادگی علیه دختران و خانم ها عنوان کردند.

در حال حاضر تنها ٪۲۵ افراد شاغل را خانم ها تشکیل داده ولی ۷۹٪ (5.7 میلیون) کسانی را که در سن کار استند ولی هیچ شغل با درامدی ندارند را زنان تشکیل میدهند.این وضعیت می تواند در افزایش خشونت و نابرابری نقش اساسی داشته باشد.

برنامه در اخیر توسط دوکتور مصطفی مستور جمع بندی گردیده، و اساس برای کاهش انواع خشونت بر علیه دختران را سرمایه گذاری در بخش های توانمند سازی اقتصادی و آموزشی خانم ها مخصوصا مادران دانستند.

تازه ترین اخبار

دوشنبه ۱۳۹۹/۴/۲۳ - ۹:۴۵
Background image

نشست تحت عنوان “تاثیرات کوید ۱۹ در آسیای جنوبی”

به تاریخ ۱۹ سرطان ۱۳۹۹( ۹جولای ۲۰۲۰) نشست تحت عنوان “تاثیرات کوید ۱۹ در آسیای جنوبی” به ابتکار کمیسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان

ملل متحد برای آسیا و پسیفیک و با اشتراک مقامات عالی رتبه. . .

چهارشنبه ۱۳۹۹/۴/۱۸ - ۲۲:۱
Background image

نشست تحت عنوان “ حمایت از احیای مجدد سکتور خصوصی در آسیای مرکزی بعد از کوید ۱۹ با تمرکز افغانستان” به صورت آنلاین تدویر یافت.

به تاریخ ۱۷ سرطان ۱۳۹۹مطابق به ۷ جولای ۲۰۲۰، نشست تحت عنوان “ حمایت از احیای مجدد سکتور خصوصی در آسیای مرکزی بعد از کوید ۱۹ با تمرکز افغانستان” به صورت آنلاین تدویر یافت.

در این نشست. . .

یکشنبه ۱۳۹۹/۴/۱۵ - ۲۲:۲۰
Background image

۵ پروژه میان وزارت اقتصاد ، سفارت هند مقیم کابل و وزارت های معارف و تحصیلات عالی با حضور داشت وکلای ولایات بدخشان، فراه، نورستان و کاپیسا به امضا رسید.

امروز تفاهم نامه ۵ پروژه میان وزارت اقتصاد ، سفارت هند مقیم کابل و وزارت های معارف و تحصیلات عالی با حضور داشت وکلای ولایات بدخشان، فراه، نورستان و کاپیسا به امضا رسید.

در مراسم امضای. . .

BACK TO NEWS