فراخوان مشارکت دولت‌داری باز در بارۀ جمع آوری موضوعات پیشنهادی اقشار مختلف جامعه جهت شمولیت در برنامه عمل ملی

habibi_admin
یکشنبه ۱۴۰۰/۴/۲۷ - ۱۰:۳۴
image

پروسه‌ی تدوین برنامه عمل ملی- 3 مشارکت دولت‌داری باز دولت جمهوری اسلامی افغانستان عنقریب آغاز می گردد.

بر اساس رهنمود مشارکت دولت‌داری باز(OGP) برنامه‌های عمل ملی کشورهای عضو در مشارکت با نهادهای مدنی تدوین و ترتیب می گردد. دولت جمهوری اسلامی افغانستان از زمان مشارکت در دولت‌داری باز تا اکنون در روشنایی رهنمودهای مزبور دو برنامه عمل ملی را تدوین نموده است.

برنامه عمل ملی- 1 مؤفقانه تطبیق گردیده و برنامه‌ی عمل- 2 با مشارکت گسترده‌ی نهادهای مدنی و شهروندان تدوین و در مراحل پایانی تطبیق قراردارد.

برنامه عمل ملی- 2 دولت جمهوری اسلامی افغانستان دارای 18 تعهد دورنگر می باشد که با تطبیق آن شفافیت و حساب‌دهی در عرضه‌ی خدمات عامه افرایش یافته و مزید برآن؛ سطح مشارکت عامه را در تدوین پالیسی‌های ملی مساعد می سازد. طور نمونه می توان از "مقررۀ ثبت و بررسی مالکیت ذی‌نفع" که در راستای ارتقای شفافیت، حساب‌دهی و پاسخ‌گویی تدوین و به تصویب رسیده است یاد آوری نمود. یقیناً با تطبیق درست آن می توان از انواع جرایم مالیاتی (فرار مالیاتی پول‌شویی، تمویل تررویزم، قاچاق مواد مخدر جلوگیری به عمل آورد).

از آن جایی‌که زمان تطبیق برنامه عمل ملی- 2 رو به اتمام است و اکثریت تعهدات آن تکمیل گردیده، دولت ج.ا.ا در نظردارد، پروسه‌ی تدوین برنامه عمل ملی- 3 مشارکت دولت‌داری باز را آغاز نماید. لذا از تمامی وزارت‌ها، ادارات مستقل نهادهای جامعه مدنی، رسانه‌ها، سکتور تعلیمی و تحصیلی، سکتور خصوصی و شهروندان تقاضا به عمل می آید تا موضوعات پیشنهادی شان را که مرتبط با (شفافیت، حساب‌دهی، بهبود ارتقای مشارکت شهروندان در تدوین و تطبیق پالیسی‌های عامه و استفاده از تکنالوژی نوین) باشند، جهت شمولیت در برنامۀ عمل ملی-3 الی تاریخ 15 اسد 1400 به ایمیل آدرس‌های ذیل ارسال نموده، ممنون سازند.

info@ogpa.gov.af و faisal.stanekia2@gmail.com

شایان ذکر است که سکرتریت دولت‌داری باز تنها تسهیل کنندۀ پروسه تدوین برنامه‌های عملی ملی کشور است وموضاعات پیشنهادی شما، پس از توحید به مراجع مربوطه به ویژه مجمع عمومی مجتمع مشارکت دولت‌داری باز افغانستان پیشکش خواهد شد.

تازه ترین اخبار

چهارشنبه ۱۴۰۰/۵/۱۳ - ۱۱:۱
Background image

وزرای اقتصاد و کار و امور اجتماعی با هم دیدار کردند.

وزارت اقتصاد_ افغانستان: دوکتور کریمه حامد فاریابی وزیر اقتصاد با بشیر احمد ته‌ینج وزیر کار و امور اجتماعی دیدار کرد.

در این دیدار دو جانب در رابطه با تسریع روند صدور مجوز کار برای. . .

چهارشنبه ۱۴۰۰/۵/۱۳ - ۸:۲۹
Background image

طرح و پیش‌نویس سه پروژه‌ی مرتبط به ایجاد فرصت‌های اقتصادی مرور و بررسی شد.

وزارت اقتصاد_افغانستان: طی یک برنامه، طرح سه پروژه، با حضور دوکتور کریمه حامد فاریابی وزیر اقتصاد، عطا‌الله نصیب رییس واحد تسهیل سرمایه گذاری اداره امور ریاست‌‌جمهوری، وارسی‌کننده‌ی. . .

دوشنبه ۱۴۰۰/۵/۱۱ - ۱۱:۴۰
Background image

۳۹۱۴۶ خانواده‌ در بلخ مساعدت مالی و غذایی دریافت می کنند.

وزارت اقتصاد_ افغانستان: قرار است برای ۳۹۱۴۶ خانواده‌ی نیازمند در مرکز و ولسوالی‌های چهارده‌گانه‌ی ولایت بلخ درهم‌آهنگی با پروگرام غذایی جهان (WFP) بسته‌های موادغذایی و پول نقد توزیع. . .

BACK TO NEWS